om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 84
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
05
Awards
2017

Ztriwer

Instruktør: Amalie Næsby Fick
Zebraen Zøren danser på savannen, men får en identitetskrise, da hans striber bliver stjålet.
5
5
0
06
Awards
2014

Venus

Instruktør: Tor Fruergaard
Caroline og Rasmus har ikke haft sex i fire måneder – og tager i swingerklub, selvom Caroline ikke har lyst.
6
1
13
14
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
14
6
13
19
Awards
2014

Goutte d’Or

Instruktør: Christophe Peladan
En pirat ankommer til dødsriget og forelsker sig i den underskønne dronning.
19
4
13
153

Jytte – A Danish Hero

Instruktør: Morten Zachariassen
Alt ånder fred og idyl i Dannevang, indtil Jytte en dag modtager en flygtning med pakkepost.
153
89
13
161

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
161
157
0
220
Vinder
2018

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta
Kvinden Alex keder sig, men bliver lokket ind i en farverig verden fuld af begær.
220
142
0
229
Awards
2018

Reverie

Instruktør: Philip Piaget
I et barsk landskab kæmper en sorgramt dreng mod et uundgåeligt bæst.
229
133
0
238
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
238
22
3
256
Vinder
2015

The Reward: Tales of Alethrion – The First Hero

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær, Kenneth Ladekjær
Dusørjæger har alt, men vil have mere.
256
68
0
271

Parrot Away

Instruktør: Mads Weidner
Lykken tilsmiler den uheldigt udseende papegøje, da en gudesmuk pirat kommer for sent til papegøjeudsalget.
271
40
9
272
Awards
2018

År 805

Instruktør: Tor Fruergaard
Erik ankommer fra Gotland. Han er træt af død og krig og slår sig ned på Kroppedal hos Astrid.
272
264
6
287

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
287
151
5
291

Rob ’n’ Ron

Instruktør: Peter Smith, Magnus Igland Møller
Livet er det, der sker, mens man har travlt med andre ting.
291
60
0
296

Med lukkede øjne

Instruktør: Kamilla Koed Fenger
En lille pige og hendes alkoholiske far.
296
121
2
300

Den store skøge og udyret

Instruktør: Karsten Kjærulf-Hoop
Hvordan formår en ny dukkeprins og hans medskuespillere at underholde?
300
74
0
308

Tupilaq

Instruktør: Jakob Maqe
I et osende storbyhelvede bringes en grønlænder pludselig tilbage til hjemlandets mytiske natur.
308
44
4
309
Awards
2017

I familie

Instruktør: Ida Andreasen
Tre familiemedlemmer kæmper med at styre deres temperament, som truer med at få det hele til at ramle sammen.
309
166
6
314

Within, Without

Instruktør: Patrycja Cmak
For at nå den idylliske by må ridderen besejre et mægtigt monster.
314
152
0
319
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
319
132
0
331

Ingenting

Instruktør: Bjarke Stenbæk
Nadine forsøger at flygte fra et voksende mørke.
331
182
0
338
Awards
2019

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild
To kvinder lever lykkeligt sammen, men den ene begynder at forandre sig.
338
271
0
347

Garden of the Living

Instruktør: Sine Juhl
En ung pige ser sin mor blive ført væk af døden. Pigen gør hvad hun kan, for at få moren tilbage.
347
219
0
364
Awards
2016

Hakoili – Girl in a Box

Instruktør: Maremi Watanabe
Cores trivielle tilværelse bliver afbrudt, da hun forelsker sig i et rumvæsen.
364
138
0
365

Forglemmegei

Instruktør: Katarina Lundquist
En stædig, gammel mand må se sin indre frygt i øjnene.
365
241
0
371

A Day With Dad

Instruktør: Mads Guldborg Bøge
En snestorm tvinger far til at tage sin hyperaktive søn med på sit arbejde som sikkerhedsansvarlig på en atom-silo.
371
225
0
372

Roommate Wanted – Dead or Alive

Instruktør: Lærke Elisabeth Kromann, David Charles Crisp
Adam får en usædvanlig logerende.
372
57
4
374
Awards
2016

The Shepherd

Instruktør: John Henrik Muller, Lasse Rützou Bruntse
En forældreløs pige støder på en meget besynderlig flok får.
374
120
0
380

Nachthexen

Instruktør: Julie Herdichek Baltzer
Katja bliver en del af det første kvindelige natbomberegiment i det sovjetiske luftvåben.
380
192
0
418
Awards
2016

Mellem væggene

Instruktør: Sara Jespersen Holm
Mille forsøger at hjælpe sin far, der har skriveblokering.
418
176
0
424

Out of a Forest

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
En ung kanin inviteres til middag hos sine onkler i skoven en magisk aften, hvor ikke alt er, som det ser ud.
424
37
0
426

Riot5

Instruktør: Violeta Fellay
Roller derby-holdet RIOT5 skal møde deres største rivaler i en afgørende kamp.
426
419
0
431
Vinder
2019

Egg

Instruktør: Martina Scarpelli
En kvinde er spærret inde i sit hjem med et æg, som hun både finder fascinerende og skræmmende.
431
359
0
443

Poseidon

Instruktør: Noa Juel Johansen
En fyr smider skrald på stranden og får havets vrede at mærke.
443
264
0
470

Skål Viola

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Seksårige Viola tager med mor og far på værtshus.
470
115
0
477

Unimagined Friends

Instruktør: Sascha Altschuler
Carl vil gerne have en ven. Men der er ikke rigtigt nogen, som forstår, hvor fantastisk en ven han ville være.
477
98
0
491

Fløjteløs

Instruktør: Siri Melchior
Alle i byen kan fløjte, undtagen den lille fugl Fløjteløs, som alle har opgivet.
491
52
0
498

City of Memories

Instruktør: Signe Tveitan
En forældreløs pige bor i en ødelagt by med sine minder som eneste selskab. Men en dag møder hun en ny ven.
498
315
0
510

Børnestemmer

Instruktør: Marie-Louise Højer Jensen
Børn fortæller, mens animerede billeder vækker historierne til live.
510
85
10
520

When the Moon was Gibbous

Instruktør: Erika Grace Strada
Farverige væsners liv bliver pludseligt forstyrret af en gruppe mennesker.
520
513
0
538

The Hopper

Instruktør: Alex Brüel Flagstad
Tingene går amok en nat i Baltimore i grænseoverskridende modellervoksfilm.
538
12
0
545

Dark Dark Woods

Instruktør: Emile Gignoux
Ung prinsesse bliver ført ind i de mørke skove, der er fuld af monstre.
545
273
0
573

Bäckanäcken

Instruktør: Johanna Hagstrom, Awesta Rogh
Svenske sirener drukner børn med deres betagende violinspil.
573
194
0
576

The Animation Tag Attack

Instruktør: Christen Bach
Bear og Duck indleder en hæsblæsende jagt på en grøn substans for at genoprette orden i kosmos.
576
89
0
629

Strål Trine!

Instruktør: Susanne Bækby Olesen
Ensomme Trine er nervøs over at skulle starte til fodbold, men på banen handler det om sammenhold.
629
180
4
632

Julegrisen

Instruktør: R.S. Söderström
En lille gris kæmper for ikke at ende som steg på en sulten families julebord.
632
49
0
645

Whale Heart

Instruktør: Robert Allen
Tiden er kommet til, at Silas må indvie sin søn i hvalfangstens blodige profession.
645
320
0
665

Primatdrengen

Instruktør: Jeremy Wilson
En dreng tager til Congo, hvor han ved et uheld får superkræfter.
665
155
3
676

Den første fjer

Instruktør: Sine Juhl
Da den første dinosaur med fjer bliver udklækket, må han fra starten kæmpe for at passe ind.
676
177
0
686

Hund i himlen

Instruktør: Jeanette Nørgaard
Da Loras hund bliver slået ihjel på et rigidt kloster, beslutter pigen sig for selv at blive til en hund.
686
25
2
© Filmmagasinet Ekko