månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 181
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
13
Awards
2014

Et børnehjem

Instruktør: Ditte Kaehne Gade
Denne animerede dokumentar skaber levende billeder til et over 60 år gammelt lydklip fra DR’s arkiv.
13
6
13
24
Awards
2019

Cathrine Dufour the Story

Instruktør: Tobias Damkjær
Dressurrytteren Cathrine Dufour har gjort op med hesteverdenens normer.
24
19
11
42
Awards
2014

Dirtbusters

Instruktør: René Odgaard
Dirtbusters er et broderskab af vilde fyre fra Fyn, der ophøjer rengøring til noget, man er stolt af.
42
4
13
55
Awards
2021

Peter – et liv efter overgreb?

Instruktør: Thomas Argiris
Peter blev seksuelt misbrugt som barn. Hvordan kommer man videre efter det?
55
52
13
58
Awards
2017

Den perfekte mand

Instruktør: Kasper Kiertzner
Assers mål er at blive Danmarks bedte maratonløber, koste hvad det vil.
58
23
10
61

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
61
23
13
68

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
68
41
13
88
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
88
58
0
96

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
96
84
0
105

De næste 24 timer

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Et rodet og personligt indblik i Sofies liv, hvor hun vælger at konfrontere sin far med hans misbrug.
105
103
6
110
Awards
2021

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
110
81
5
111

Usynlige bånd

Instruktør: Maria Albrechtsen Mortensen
Mor og datter sætter ord på morens fødselsdepression.
111
108
4
117
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
117
95
6
118
Awards
2016

Bad Boy Breathing

Instruktør: Jeppe Hansen
Meditation og åndedrætsteknikker bliver vendepunktet for den kriminelle Nicolai.
118
48
7
119
Awards
2015

Forever Domus Vista

Instruktør: Alexandra Kristjansen, Ida Sofie Benkert Holtet
77-årig herre er drevet af jagten på unge kvinder.
119
92
7
137
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
137
99
0
153

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
153
75
4
155
Awards
2014

Thy som tilstand

Instruktør: Emil Næsby Hansen
De selvkørende thyboer er særlige mennesker, der ikke har behov for at passe ind.
155
14
12
156

Dicte

Instruktør: Jesper Dalgaard
I skellet mellem ung og voksen sætter Simon alt ind på at være far.
156
11
9
161
Awards
2016

Min far forfra

Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
En datter lærer sin far at kende på ny.
161
99
7
173
Awards
2021

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
173
89
13
183

Atrin & krystallerne – min søsters univers

Instruktør: Sara Noor Shooshtari
Seksårige Atrin har en stor interesse for enhjørninger og krystaller.
183
161
1
187

Waves – A Portrait of Maria á Heygum

Instruktør: Heidrik á Heygum
Portræt af en 85-årig vinterbader og stedet, der gav hende viljen til at leve.
187
22
7
197
Awards
2021

Mig og mit ansigt

Instruktør: Maria Wegener
Hvordan accepterer man, at man ser anderledes ud?
197
90
13
198
Vinder
2014

Den tid vi har

Instruktør: Mira Jargil
Ruth og Arne har levet 67 år sammen. Nu er Ruth døende, og Arne må tage afsked med sit livs elskede.
198
31
3
200
Awards
2021

Walk With Me

Instruktør: Anita Beikpour
Anita Beikpour rejser tilbage i tiden for at finde ud af, hvorfor hendes bedstefar begik selvmord, da han kom til Danmark.
200
165
0
210

Selvmordsmord

Instruktør: Johnny Xing
Et samfundsproblem der i det 18. århundrede ledte til en reformation af den danske straffelov.
210
106
7
212
Awards
2020

Kunsten at slå evigheden i stykker

Instruktør: Adam Paaske
En rejse ind i forfatteren Carsten Jensens skønlitterære univers.
212
69
12
216

Randonneurs

Instruktør: Finn Christian Peper, Sebastian Krogh
919 km, 48 timer, 30 minutters søvn.
216
191
0
218
Awards
2019

Amfi

Instruktør: Mathias Broe
Tre unge mænd afslører hemmeligheder for at acceptere deres flydende seksualitet.
218
98
0
220

Doing It Sideways

Instruktør: Magnus Vendelbo
Mikkel fra Randers har overtaget racerdrømmen fra sin far.
220
157
2
221

Mand uden bevægelse

Instruktør: Britt Rehkopff
Bjarke kæmper sig tilbage efter en ulykke og drømmer om at få en familie.
221
30
0
227
Awards
2020

Gadejørgen

Instruktør: Kristian Nordentoft
Den jyske gademusikant Jørgen samler på sit eget hår, sorterer frimærker og har levet et kuriøst og kompromisløst liv.
227
105
6
228

Lillesøster Lucia

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Iris og hendes far kører en tur for at møde lillesøster. Undervejs løser de mysteriet om selve livets oprindelse.
228
83
0
238

Sjælehyrde

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Tống Phước Phúc får et tip om, at et aborteret foster er efterladt på gaden.
238
161
0
244

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
244
171
0
251

Foran himlen

Instruktør: Etta Vitus
Et kort og sanseligt kig ind i et barns varme og vågne sind.
251
195
0
257

Hudløs

Instruktør: Mathilde Katrine Gregersen
Tre unge snakker om alt det, de ville ønske, de vidste som børn.
257
249
0
271

I Am Kinck

Instruktør: Emma Ishøy, Vanessa Joy Hobbs
Stine Kinck kæmper for at få succes i den danske musikbranche.
271
106
9
275

Svane Musikradio

Instruktør: Kim Frost, Anders Holst
Velkommen til Svane Musikradio, Danmarks eneste radio ejet af en transkvinde.
275
269
0
283

First Comes Love

Instruktør: Mathias Wintersø, Nicklas Bøhm, Christian Lykking, Marie-Luise Struve
I Israel har LGBT+-miljøet skabt et frirum.
283
182
5
289

Spandmand

Instruktør: Nikolaj Holst Kristensen, Oscar Pedersen
Erik Spandmand lever et simpelt og isoleret liv i sin lejlighed.
289
126
0
313
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
313
29
0
316
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
316
191
4
318

Parykatelieret

Instruktør: Sofie Tønsberg
Med hjælp fra Parykatelieret tager tre kvinder kampen op mod deres hårtab.
318
62
0
325

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
325
113
3
327
Vinder
2020

Barnepigerne

Instruktør: Signe Barvild Stæhr
Signe husker meget lidt om sin mors død, så hun kontakter de mange barnepiger, som hjalp til i huset.
327
266
0
329

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
329
66
4
337
Awards
2019

Krigsdans

Instruktør: Marie Suul Brobakke
Tre krigsveteraner og 30 balletdansere har 30 dage til at skabe en forestilling om soldaternes historier fra Afghanistan.
337
148
6
344

Tove

Instruktør: Karen Bohøj
Et barnebarns personlige portræt af sin 88-årige mormors hverdagsliv.
344
187
3
© Filmmagasinet Ekko