om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

51 - 100 ud af 836
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
52
Awards
2018

Kein Problem

Instruktør: Magnus Millang
To backup-sangere duellerer om pladsen i Danmarks næstbedste coverband.
52
44
13
53

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
53
8
13
54
Vinder
2015

Flyvere i natten

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
Valdemar lever med sin alkoholiske far på en gård, men forholdet kommer på en hård prøve.
54
31
13
55
Vinder
2015

Tyran

Instruktør: William Sehested Høeg
En mand nages af sygelig jalousi, da hans kæreste får et nyt job.
55
20
13
57
Awards
2018

Jeg vil bare læse HF

Instruktør: Wagma Khattak
Efter at være blevet tvangsmedicineret går Michel til Patientklagenævnet.
57
41
13
59

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
59
23
13
61

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
61
41
13
62
Awards
2014

Mælk

Instruktør: Paw Høvsgaard
Paw får ingen kærlighed fra sin mor, så han finder erstatning i kæresten Anna.
62
10
13
63

Den perfekte middag

Instruktør: Lars K. Mikkelsen
Familiens magtforhold bliver vendt på hovedet, da Lasse træder i vejen for farens tyranni.
63
15
12
64

Dad’s Divorce

Instruktør: Jesper Sichlau
Oscar og hans søster forsøger at gøre alt for at forhindre forældrenes skilsmisse.
64
64
13
66
Awards
2017

Sé, hvilken klovn

Instruktør: Jacob Thomas Pilgaard
På hospitalsklovnen Elias sidste vagt ripper mødet med et barn op i fortidens fejl og sorger.
66
41
13
67

Fri for Flemming

Instruktør: Andrea Stief
Op til sit bryllup bliver den flyvske Ida forfulgt af spøgelset af sin gamle historielærer, Flemming.
67
50
13
68

Du lovede

Instruktør: Devran Orhan
Adam står i et svært valg. Skal han vælge sin bande eller familien?
68
67
13
69
Vinder
2017

Lulus første gang

Instruktør: Tone Ottilie
Lulu føler sig akavet og ensom på efterskolen, hvor det er taberagtigt at være jomfru.
69
59
13
70
Awards
2018

Mod resten af verden

Instruktør: Simon Lykke
Et søskendepar slår igen, hvis nogen sårer dem. Men hvor længe kan de blive ved med at kæmpe?
70
51
13
71
Awards
2014

Trold

Instruktør: Fili Seifert
Den religiøse og gravide pige Mille på tretten år lever et liv med seksuelle overgreb.
71
7
13
72
Awards
2014

Ung for evigt

Instruktør: Ulaa Salim
Omar og Sophies forhold udvikler sig ærligt og intimt gennem kærlighedens mange, forskellige stadier.
72
14
13
73
Awards
2019

Den som flyver

Instruktør: Daniel Thomas Stroh
I kampen mod omverdenen og sin egen stolthed forsøger en sultende forfatter at holde fast i sin egen stemme.
73
58
13
74
Awards
2019

Årets par

Instruktør: Victor Chaos, Mikkel Tengvad
På rusturen sker der et overgreb midt i festlighederne.
74
63
13
75
Awards
2017

Pistol

Instruktør: Andreas Thaulow
For en dreng er en legetøjspistol spændende. Men hvad nu, hvis pistolen var ægte?
75
60
7
76

Pige under vand

Instruktør: Helle Rossing
To piger tager til en dagsfest i en forstad – med fatale konsekvenser.
76
19
8
77
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
77
58
0
78
Awards
2019

26

Instruktør: Emma Lund Rasmussen
Tre kvinder har en tradition om at hoppe i vandet på deres fødselsdag.
78
66
13
79

Beast

Instruktør: Lars p Arendt
Tiårige Benjamin tager sin voldelige fars hundehvalp som gidsel.
79
48
0
80
Vinder
2019

Maja

Instruktør: Marijana Jankovic
Serbiske Maja bliver afleveret i børnehaven, men hun kan ikke forstå de andre børn.
80
80
13
81

GR4DE

Instruktør: Aske Sørensen
I en nær fremtid skal alle syttenårige til en test, som vil definere deres muligheder resten af livet.
81
79
9
83
Awards
2016

Heksen

Instruktør: Mads Erichsen
Mod farens vilje beslutter to drenge sig for at hjælpe en afrikansk, prostitueret kvinde, som er på flugt.
83
35
13
84
Vinder
2020

Dronning Ingrid

Instruktør: Katrín Björgvinsdóttir
Da Ingrid fylder 34 år, er hun nødt til at indrømme overfor sig selv, at livet ikke er gået, som hun havde håbet.
84
75
13
85

Den verden vi valgte

Instruktør: Marc Harpsøe, Louise Hylland
To ældre kvinder får nogle hårde nyheder.
85
75
9
86
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
86
63
10
87
Awards
2020

Sabbat

Instruktør: Holger Karberg
”Hvad skal du så nu?”
87
83
13
88
Awards
2015

2 piger 1 kage

Instruktør: Jens Dahl
Julie laver en helt speciel kage til sin bedste veninde.
88
86
13
89

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
89
44
9
90

National Romantik 2021

Instruktør: Tobias Rahim, Sebastian Birk
Historien om Tobias Rahim og tilblivelsen af hans debutalbum.
90
81
5
91
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
91
79
13
92
Awards
2020

Kunsten at slå evigheden i stykker

Instruktør: Adam Paaske
En rejse ind i forfatteren Carsten Jensens skønlitterære univers.
92
69
12
93

Patienten

Instruktør: Cecilie McNair
Livet er fedt – desværre også for Kristoffer.
93
3
13
94
Awards
2020

Undskyld, er der ik’ noget signal her?

Instruktør: Luna Green Hartvigsen
Kasper tilbringer fire dage hos sin farmor på en lille ø, hvor han møder Nanna.
94
86
13
95

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
95
89
13
96

Skrå brædder

Instruktør: Anton Breum
Den succesfulde skuespiller Lena er nyforelsket – men ikke i sin mand.
96
9
10
97

Mellem træerne

Instruktør: Sidsel Møller Johnsen
Den unge pige Anna stikker af til Sverige for at opsøge sin fraværende far.
97
5
13
98
Vinder
2019

Ingen siger farvel, men alle forsvinder

Instruktør: Jonas Risvig
Autistiske Jeppe forelsker sig i bypigen Mynthe.
98
83
13
99
Awards
2014

Anna

Instruktør: Rúnar Rúnarsson
I en lille fiskerby bor en tolvårig pige. Verden omkring hende forandrer sig, og det gør hun også.
99
86
10
100
Awards
2018

Jazz

Instruktør: Tammes Bernstein
En bitter radiovært og en af hans lyttere tager på roadtrip gennem Københavns jazzmiljø.
100
74
13
101
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
101
84
13
102

Lillesøster Lucia

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Iris og hendes far kører en tur for at møde lillesøster. Undervejs løser de mysteriet om selve livets oprindelse.
102
83
0
103
Awards
2014

Grantræet

Instruktør: Lars Henrik Ostenfeld
Frit efter H.C. Andersens eventyr om et lille, pessimistisk grantræ, der har meget svært ved at nyde nuet.
103
3
5
104
Awards
2018

Walter & Alma

Instruktør: Thomas Levin
Walter har forskanset sig bag et panser af vrede og bitterhed, men så møder han Alma.
104
69
13
105
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
105
105
5
106
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
106
86
13
© Filmmagasinet Ekko