om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

201 - 250 ud af 836
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
236

En kvinde køber ind

Instruktør: Sune Kofod Maglegaard
Rebekka går i byggemarked, så hun lettere kan skaffe sig af ekskæresten.
236
79
4
240

Den ultimative frihed

Instruktør: Tanne Sommer
En ung pige må se frygten i øjnene, da hun forelsker sig i en fyr med et andet syn på døden.
240
53
5
241

Pussy

Instruktør: Ville Gideon Sörman
Oliver vil slå op med sin kæreste, men det er sværere, end han havde regnet med.
241
70
8
242

Esther

Instruktør: Kristian Marstal
Taget til fange af sin depression og tyranniske mand må Esther kæmpe for friheden.
242
47
0
243
Awards
2020

Himmelknald

Instruktør: Andrea Stief
Jonas vågner op ved siden af en smuk engel, som vil gøre alt for ham. Han vil bare have et blowjob.
243
242
13
245

Exit

Instruktør: Michael Kongshaug
John vil lægge fortiden bag sig og starte et nyt liv med sin datter. Men det kræver et sidste bræk.
245
36
6
246
Awards
2016

Melon Rainbow

Instruktør: Laurits Flensted-Jensen
Under navnet Melon Rainbow higer en ung pige efter at blive set, når hun om natten danser erotisk foran et webcam.
246
77
0
247

Faceless

Instruktør: Johannes Moe
Mystiske mennesker har overværet Asta, siden hun var lille.
247
190
3
248

Jeg er

Instruktør: Anna Nørskov Henriksen, Ingrid Høgh Rasmussen
Michael Magill bearbejder tiden i forsvaret med roning, diskoskast og kuglestød.
248
113
3
252

Enegang

Instruktør: Allan Bani
Albert sidder fast i sit kedelige natarbejde i en komaafdeling, men en ny patient vender hans liv på hovedet.
252
238
4
253

Arbejdstitel 1

Instruktør: Christian Andersen
En teatertrup gør sig klar tre timer før premieren.
253
151
11
254

Allan 3000

Instruktør: Frank Molino
Frederiks far er en gammel robot.
254
117
7
255

Barvalo

Instruktør: Rasmus Kloster Bro
Den unge roma Mile mister sin brud, da hans far har betalt for brylluppet med lånte penge.
255
33
5
256

For at komme videre

Instruktør: Lars Elbæk, Filip Mogensen
En ung mand kæmper for at komme sig over tabet af sin elskede.
256
169
0
257

La Fami

Instruktør: Phillip Jacques
Fouli tager på en retrospektiv rejse til der, hvor alting startede i Marokko.
257
133
0
258

Glemmer jeg, så husker du

Instruktør: Abbi Moreno
Hans og Johannes minder fra et langt samliv trues af alderdommens byrder.
258
66
4
262

Tove

Instruktør: Karen Bohøj
Et barnebarns personlige portræt af sin 88-årige mormors hverdagsliv.
262
187
3
263

Vi passer på tingene

Instruktør: Simon Mortensen
Valdemar og Jeppe viser, hvordan man frarøver folk deres ejendele.
263
54
4
264
Awards
2016

Genstart

Instruktør: Tonni Zinck
Fire kasserede sokker tager hævn over deres ejere.
264
44
13
265
Awards
2014

Piv

Instruktør: Mads Riisom
Den uerfarne lærervikar Piv vil gerne imponere kollegerne, men begår en stor fejl til en lærerfest.
265
92
0
266

For det fælles bedste

Instruktør: Lisa Svelmøe
Kort før den vigtige hummerkonkurrence påkører kokken John til stor ulejlighed en turist.
266
44
5
267

Tavshed

Instruktør: Isabel Bilde
Den unge kærlighed bliver sat på prøve, da Thea møder Marks alkoholiserede far.
267
35
6
268

myRekryb

Instruktør: Lena Milovic
Tvillinger drager til et fantasiunivers for at gøre oprør mod deres plejefars virke som urobetjent.
268
227
4
270

Med troen på bagsædet

Instruktør: Luna Green Hartvigsen, Thea Juul Blay
Tre mennesker har alle mistet troen.
270
181
5
271

Palma

Instruktør: Frederik Louis Hviid
Da Nicky løslades fra fængslet, venter en uforandret verden udenfor.
271
20
4
272
Vinder
2020

Barnepigerne

Instruktør: Signe Barvild Stæhr
Signe husker meget lidt om sin mors død, så hun kontakter de mange barnepiger, som hjalp til i huset.
272
269
0
273
Vinder
2019

Nøcken

Instruktør: Nicolai G.H. Johansen
Karl og Dagmar møder væsnet Nøcken, og Dagmar bliver besat af det onde.
273
146
4
274

Freja og Sofie

Instruktør: Søren Lundvall Danielsen
Sofie vil ydmyge klassens ensomme Freja, der er forelsket i hende.
274
54
0
276

The Man Who Couldn’t Die

Instruktør: Julius Telmer
Zdravko fortæller om sit møde med døden efter et liv som narkoman.
276
75
0
277
Awards
2017

Alle morgendagens fester

Instruktør: Nikolai Kolind Fuglsang
En ung, gravid misbruger får nok af sin voldelige kæreste.
277
143
12
279

Sikker vinder

Instruktør: Jakob Johannes Garde
En 12-talsdreng prøver at opstille en scoringsformel for, hvordan han vinder en piges hjerte.
279
156
5
281

Vågekonen

Instruktør: Sif Lina Lambæk
Alma er fascineret af døden og arbejder som frivillig vågekone på byens plejehjem.
281
80
0
284

Sind

Instruktør: Bruno Edelman
I mørket bliver en ung mand konfronteret med sine indre dæmoner.
284
172
4
287
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
287
70
5
288

Lars og okserne

Instruktør: Pelle Gøtze Johansson, Magnus Højlund Nørgaard
Alle fortjener at mærke bisonoksens varme blik.
288
95
0
289
Awards
2015

Carl & Niels

Instruktør: Alexander Lind
Carl og Niels var uadskillelige tvillinger som børn, men i det voksne liv er de ved at miste hinanden.
289
191
4
290
Awards
2020

Pinkies begravelse

Instruktør: Simon Mortensen
Django bliver sat på en hård prøve, da han tvinges ud på en natlig køretur.
290
82
3
294

Eftertid

Instruktør: Hannah Elbke
Da Laura mister sin far, må hun navigere i en sorg, der hverken lader sig kurere eller kontrollere.
294
274
3
297

Parykatelieret

Instruktør: Sofie Tønsberg
Med hjælp fra Parykatelieret tager tre kvinder kampen op mod deres hårtab.
297
62
0
300

Et søskendedrama

Instruktør: Jonas Bransholm, Jean Jamil
Kriminelle Steph mødes med sin bror for at indvie ham i en genial plan.
300
128
4
301

Feberdrømme

Instruktør: Nicklas Tägtström Møller
Hvor begynder fantasien? Og hvor ender virkeligheden?
301
45
7
302

Med lukkede øjne

Instruktør: Kamilla Koed Fenger
En lille pige og hendes alkoholiske far.
302
121
2
303

Bror

Instruktør: Eddie Klint
En mand tager et opgør med fortiden.
303
234
0
305

En rigtig kvinde

Instruktør: Sofie Siboni
Anklageren Malene bliver kidnappet af Mads, da hun dømmer hans bror skyldig.
305
41
13
306

Hubris

Instruktør: Ian Isak
En præst udnytter de troendes hengivenhed.
306
161
2
308

Hævnens mørke

Instruktør: Kasper Serup Christensen, Sebastian Bay
Dennis har stjålet flere hundrede tusinde kroner fra mafiaen.
308
179
0
309
Awards
2016

Et gensyn

Instruktør: Marianne Hansen
Man ved ikke, hvad kærlighed er, før man har fået sit hjerte knust.
309
212
12
310
Awards
2014

Nedtællinger

Instruktør: Charlotte Brodthagen
Marie og Rune tæller ned mod en dag, der vil ændre deres forhold radikalt.
310
36
12
311

Keep Talking

Instruktør: Trine Damgaard
To mænd mødes i en skov. Der opstår en usikkerhed, for hvorfor skulle de egentlig mødes her?
311
98
0
312

Rød læbestift, blå læber

Instruktør: Casper Rudolf Emil Kjeldsen
Nogle har brug for en bytur med vennerne. Andre forfølger deres fantasier.
312
108
3
© Filmmagasinet Ekko