månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 217
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
02
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
2
2
13
60

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
60
8
13
64

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
64
3
13
65
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
65
44
13
72
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
72
30
13
77
Vinder
2021

OsWorld

Instruktør: Philip Hedegaard Povlsen
Osvald overskrider grænser for at underholde sit publikum, men hvor går grænsen?
77
72
13
89

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
89
80
3
101

Writer’s Block

Instruktør: Louise Hylland
En ung forfatter er fanget i en depressiv skriveblokade.
101
91
13
105

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
105
84
0
106

To glas hvidvin

Instruktør: Mads M. Nielsen
Opstår kærligheden, når man absolut ikke leder efter den?
106
93
2
121
Awards
2021

We’ll Always Have Paris

Instruktør: Julie R. Ølgaard
Et forførende møde ændrer en kvindes liv.
121
94
11
161
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
161
86
13
162

Enter the Cowboy

Instruktør: Jack Hansen
En ensom cowboy søger efter sin forsvundne bror.
162
91
0
178
Awards
2021

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
178
89
13
180
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
180
63
10
182

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
182
75
4
183

The Day I Ran Away

Instruktør: Sigurd Kølster
Det er ikke let at være far.
183
101
2
187
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
187
72
0
193
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
193
127
10
195
Awards
2022

Ei blot til lyst

Instruktør: Marco Franklin Stoltze
En ung mand tager på en intim rejse for at bearbejde den giftige maskulinitet omkring ham.
195
153
10
200

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
200
96
0
204

Lala

Instruktør: Joachim Morre, Søren Kahr
En tv-vært stjæler hele tiden rampelyset fra sine gæster.
204
83
2
206

Udkant

Instruktør: Jonas Dahmen
På en weekendtur til Jylland udfordres en ung københavners opfattelse af autenticitet.
206
91
5
214

Høsten

Instruktør: Kim Sønderholm, Martin Sonntag
John er læge om dagen, organtyv om natten.
214
48
2
235

The Last Padawan 2 – A Short Star Wars Story

Instruktør: Jesper Tønnes
En Jedi-lærling kæmper for livet i en fjern, fjern galakse.
235
211
3
238

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
238
44
9
239

Three Brothers

Instruktør: Lasse Ulvedal Tolbøll
Tre irakiske brødre forsøger at flygte fra landet, da de bliver nægtet asyl.
239
184
0
240
Awards
2021

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
240
157
0
247

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
247
171
0
249

Take Me Back

Instruktør: Sebastian Surel
Kan en gammel racerkører ændre et mislykket løb ved at gense det som 100 gange før?
249
143
0
251

Amelia

Instruktør: Marc Louis Sutton
Danmarks længste musikvideo fra rocklegenderne Dizzy Mizz Lizzy.
251
181
0
255

Calavera Nights

Instruktør: Ivan Elmer
Fem skæve eksistenser mødes for at drikke igennem.
255
154
12
272

All But None

Instruktør: Waldemar Lerche
I takt med at eksamenspresset bliver større, vokser et mørkt tomrum i Andys soveværelse.
272
192
0
274
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
274
108
7
279

The Moon

Instruktør: Andrea Stief
Det er svært at være forelsket. Især i en blå mand.
279
89
0
280

Death, Won't You Marry Me?

Instruktør: Jens Friis
Brudens vej op til alteret bliver længere og tungere, end hun troede.
280
112
7
293
Awards
2017

Guldalder

Instruktør: Mikkel Smidt
Så mange forventninger. Pres fra alle sider. På vej mod afgrunden.
293
71
0
294

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
294
24
0
297

First Comes Love

Instruktør: Mathias Wintersø, Nicklas Bøhm, Christian Lykking, Marie-Luise Struve
I Israel har LGBT+-miljøet skabt et frirum.
297
182
5
298
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
298
89
13
300

YEAR 1

Instruktør: Julius Mydtskov
Har alle begyndelser en slutning?
300
111
0
312
Awards
2020

Renovering

Instruktør: Bjarke de Koning
Palles renovering er ved at falde sammen om ørerne på ham.
312
109
0
319

A Sunday in Portsmouth

Instruktør: Sigurd Kølster
Thorsten møder Matilda, og sammen går de gennem natten i Portsmouth.
319
96
0
330
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
330
29
0
335
Awards
2019

Krigsdans

Instruktør: Marie Suul Brobakke
Tre krigsveteraner og 30 balletdansere har 30 dage til at skabe en forestilling om soldaternes historier fra Afghanistan.
335
148
6
336
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
336
70
5
343

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
343
151
4
353
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
353
22
3
358

Grey Areas

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Mostapha El-Ali udtrykker sine følelser og tanker gennem musikken og sine tekster.
358
206
0
359
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
359
104
9
© Filmmagasinet Ekko