om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 50 ud af 194
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
02
Vinder
2016

Den fremmede

Instruktør: Aske Bang
Den hashafhængige Tommy kommer i sit livs dilemma, da thai-kvinden Lucy pludseligt kommer ind i hans liv.
2
2
13
55

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
55
8
13
58

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
58
3
13
60
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
60
44
13
64
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
64
30
13
81
Vinder
2019

Welcome Home

Instruktør: Laurits Munch-Petersen
Hvorfor har drengen klippet håret af alle sin søsters barbiedukker?
81
72
0
84

OsWorld

Instruktør: Philip Hedegaard Povlsen
Osvald overskrider grænser for at underholde sit publikum, men hvor går grænsen?
84
84
3
90
Vinder
2017

Alice Is a Nice Girl

Instruktør: Carla Eleonora Feigenberg
I Berlins natteliv møder Alice en spændende mand, der er dobbelt så gammel som hende.
90
63
10
98

Enter the Cowboy

Instruktør: Jack Hansen
En ensom cowboy søger efter sin forsvundne bror.
98
93
0
104

Asyl

Instruktør: Jakob Kaldahl Friberg, Nawa Al-ani
To syriske flygtninge bliver konfronteret med den barske virkelighed.
104
44
9
107
Awards
2020

The Kids Are Alright

Instruktør: Bobbie Müller
Louie mødes med en gruppe gamle venner og finder sig selv i en magtkamp.
107
86
13
125

Café Central

Instruktør: Berte Olivia
Hvert år optræder en gruppe af Danmarks bedste musikere på den legendariske jazzklub Café Central.
125
89
13
134
Vinder
2020

Under bølgerne, over skyerne

Instruktør: Katrine Brocks
To veninder rejser til Kreta for at genforene Helene med en ferieflamme.
134
89
13
143

The Digital Nomad and the Scientist

Instruktør: Kristina Korsholm, Maclovia Martel
Mennesker fascineres af verdensrummet.
143
75
4
146

Udkant

Instruktør: Jonas Dahmen
På en weekendtur til Jylland udfordres en ung københavners opfattelse af autenticitet.
146
94
5
150
Awards
2016

Heaven

Instruktør: Josefine Kirkeskov
Victorias kærlighedsideal slår revner, da hun besøger sine forældre i Spanien.
150
136
10
157

Den spanske forbindelse

Instruktør: Eigil Hedegaard
Jens tager et job som kupchauffør i Barcelona for at slippe af med sin skattegæld.
157
96
0
171

Lala

Instruktør: Joachim Morre, Søren Kahr
En tv-vært stjæler hele tiden rampelyset fra sine gæster.
171
83
2
175

YEAR 1

Instruktør: Julius Mydtskov
Har alle begyndelser en slutning?
175
111
0
176

The Day I Ran Away

Instruktør: Sigurd Kølster
Det er ikke let at være far.
176
159
2
180

Høsten

Instruktør: Kim Sønderholm, Martin Sonntag
John er læge om dagen, organtyv om natten.
180
48
2
187

Cut It Out

Instruktør: Inez Kristina Baldacchino
Tara er på mission for at desarmere en bombe på en skole.
187
157
0
200

Take Me Back

Instruktør: Sebastian Surel
Kan en gammel racerkører ændre et mislykket løb ved at gense det som 100 gange før?
200
143
0
204
Awards
2018

The Fabric

Instruktør: Henrik Bjerregaard Clausen
I en mørk celle sidder en fysiker og bryder sin hjerne med ét spørgsmål: Hvordan slipper han væk?
204
108
7
207

Three Brothers

Instruktør: Lasse Ulvedal Tolbøll
Tre irakiske brødre forsøger at flygte fra landet, da de bliver nægtet asyl.
207
184
0
208

Calavera Nights

Instruktør: Ivan Elmer
Fem skæve eksistenser mødes for at drikke igennem.
208
154
12
209

The Cost of Activism

Instruktør: Anna Clara Ingemann
Afghansk kvindeforkæmper må betale en høj pris for kamp.
209
171
0
212

Death, Won't You Marry Me?

Instruktør: Jens Friis
Brudens vej op til alteret bliver længere og tungere, end hun troede.
212
112
7
214

All But None

Instruktør: Waldemar Lerche
I takt med at eksamenspresset bliver større, vokser et mørkt tomrum i Andys soveværelse.
214
192
0
223

The Moon

Instruktør: Andrea Stief
Det er svært at være forelsket. Især i en blå mand.
223
89
0
228

The Reward

Instruktør: Mikkel Mainz Elkjær & Kenneth Ladekjær
Med drømme om rigdom og hæder drager to unge mænd ud på et storslået eventyr.
228
24
0
232

First Comes Love

Instruktør: Mathias Wintersø, Nicklas Bøhm, Christian Lykking, Marie-Luise Struve
I Israel har LGBT+-miljøet skabt et frirum.
232
182
5
236
Awards
2017

Guldalder

Instruktør: Mikkel Smidt
Så mange forventninger. Pres fra alle sider. På vej mod afgrunden.
236
71
0
245
Awards
2020

Renovering

Instruktør: Bjarke de Koning
Palles renovering er ved at falde sammen om ørerne på ham.
245
109
0
255
Awards
2014

En klima-krimi!

Instruktør: Helene Meden & Nikolaj Viborg
Op til klimatopmødet bliver aktivisterne Tannie og Stine stadig mere paranoide.
255
29
0
263

The Last Padawan 2 – A Short Star Wars Story

Instruktør: Jesper Tønnes
En Jedi-lærling kæmper for livet i en fjern, fjern galakse.
263
259
2
266
Vinder
2014

The Saga of Biôrn

Instruktør: Benjamin Kousholt
Den gamle viking Biôrn vil ende sine dage i Valhalla. Men det er svært at dø på den rigtige måde.
266
22
3
267
Awards
2019

Beneath the Surface

Instruktør: Mikkel Tengvad, Mark Pallisgaard Hansen
To venner flygter fra en oversvømmet verden i jagten på en bedre.
267
104
9
268

Bloom

Instruktør: Amalie Sillat
Daisy elsker Ulric ubetinget, men han har en mørk side.
268
151
4
281

Grey Areas

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Mostapha El-Ali udtrykker sine følelser og tanker gennem musikken og sine tekster.
281
206
0
282
Vinder
2015

En maler

Instruktør: Hlynur Pálmason
En isoleret kunstner får besøg af sin søn, der forstyrrer ham i arbejdet.
282
70
5
294

TP – A Love Story

Instruktør: James Ackroyd
Kærlighed, isolation og toiletpapir.
294
224
0
297

Hypnotized

Instruktør: Tanne Sommer
En mystisk pige stjæler to fyres ghettoblaster og fører dem ind i en alternativ disco-verden.
297
117
0
301

Young Voices of Sierra Leone

Instruktør: Niels Buhl Hendriksen
En generation er vokset op med et ødelagt skolesystem i Sierra Leone.
301
130
0
318

Team Quarantine

Instruktør: Laura Hildebrand
Seks tidligere udvekslingsstudenter lægger planer for fremtiden, men coronavirus kommer i vejen.
318
221
0
320

Deepness of the Fry

Instruktør: August Niclasen
Hvad gør os unikke? Ingenting.
320
151
5
336

Fourteen Days

Instruktør: Jori Grönroos
Tiden er det største, man kan ofre.
336
261
0
340
Awards
2018

Halvmand

Instruktør: Frederik Louis Hviid
Man kan ikke gøre det hele, uden at gøre det halvt.
340
301
0
349
Vinder
2017

Less Than Human

Instruktør: Steffen Bang Lindholm
En fordomsfuld journalist vil bevise, at det er umuligt at integrere kurerede zombier.
349
132
0
350

A Night of Ren

Instruktør: Kenny Duerlund, Jacob Thomas Pilgaard
Mødet mellem to venner, som ikke længere tror på den samme sag.
350
142
0
© Filmmagasinet Ekko