månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

1 - 44 ud af 44 for "Filmværkstedet København" - vis alle
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
19
Awards
2021

Partisan

Instruktør: Jahfar Muataz
Efter sin fars død har en tidligere verdensmester i kickboksning svært ved at finde motivationen.
19
17
13
28
Vinder
2020

En flirt

Instruktør: Zinnini Elkington
Da journalisten Eva indleder en flirt med sin nye chef, får det drastiske konsekvenser.
28
24
13
71
Awards
2021

Olivia

Instruktør: Stine Likodelle
En mosaik af hverdagsracisme leveret i bedste mening.
71
67
13
72

Vågn op med Danmark

Instruktør: Joseph Valentino Palau
Komikeren Isaac opdager, at publikum kun griner, hvis han håner sig selv og sin afrikanske kultur.
72
72
4
86

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
86
80
3
89

Vilde sind

Instruktør: Hannah Elbke
Daniel lever med sin sårbare mor, men ønsker for alt i verden at komme væk.
89
86
12
91
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
91
88
5
113
Awards
2020

De lystsyge

Instruktør: Jonathan Gelvan
Liv bor på et kvindehjem, hvor seksualitet er en farlig ting.
113
84
13
127
Vinder
2021

Bånd – fortæl mig alt

Instruktør: Smilla Dreinø Khonsari
Far og datter ser tilbage på et fælles tab igennem gamle optagelser, som giver næring til nye og styrkede bånd.
127
95
6
133
Vinder
2020

Ikki illa meint

Instruktør: Andrias Høgenni
To gamle veninder mødes tilfældigt i Føtex, men deres samtale ender i et stort opgør.
133
92
9
142
Awards
2021

Nattens smil

Instruktør: Lulu Roos
Sanger og harpespiller Selma og skuespilleren Josefine slås med hver deres problemer.
142
99
0
149
Awards
2020

Akvarieklubben

Instruktør: Peter Ahlén
I en dystopisk fremtid opvarter Carla og Zac medlemmerne af hemmelige temaklubber.
149
79
13
161

Killing Stacy

Instruktør: Alexander Sørensen, Liva Lervig Haue
Marcus skal spille sin hidtil største koncert, men han har en hemmelighed.
161
113
3
170
Awards
2021

Bleed

Instruktør: Hannah Elbke
Ea er forelsket i sin bedste ven, men kan ikke skelne mellem rollespil og virkelighed.
170
84
10
219
Awards
2021

First Night

Instruktør: Darshika Karunahara
To dansk-tamilske søstre er fast besluttet på at opleve deres første gang på den samme nat.
219
87
9
250
Awards
2020

Kaboos

Instruktør: Jahfar Muataz
Amna er presset i dagene op til en afgørende eksamen på biologistudiet.
250
84
9
267

Parade

Instruktør: Lena Milovic
Håndboldtræneren Bojana bliver sat på prøve, da hendes hårde facon møder kritik.
267
138
3
297
Awards
2020

Pinkies begravelse

Instruktør: Simon Mortensen
Django bliver sat på en hård prøve, da han tvinges ud på en natlig køretur.
297
82
3
303

Ei blot til lyst

Instruktør: Marco Franklin Stoltze
En ung mand tager på en intim rejse for at bearbejde den giftige maskulinitet omkring ham.
303
194
10
319
Awards
2021

Uden at blinke

Instruktør: Katrine Brocks
En psykisk ustabil kvinde tilbringer en dag med sin datter, ivrig efter at bevise, at hun er i stand til at være mor.
319
195
0
332
Awards
2019

Krigsdans

Instruktør: Marie Suul Brobakke
Tre krigsveteraner og 30 balletdansere har 30 dage til at skabe en forestilling om soldaternes historier fra Afghanistan.
332
148
6
340
Vinder
2020

Barnepigerne

Instruktør: Signe Barvild Stæhr
Signe husker meget lidt om sin mors død, så hun kontakter de mange barnepiger, som hjalp til i huset.
340
266
0
408

myRekryb

Instruktør: Lena Milovic
Tvillinger drager til et fantasiunivers for at gøre oprør mod deres plejefars virke som urobetjent.
408
227
4
435
Awards
2019

Sergenten og hans nevø

Instruktør: Glen Bay Grant
Glen forsøger gennem en alternativ militærlejr at komme ind på livet af sin excentriske onkel.
435
202
0
525

Landesorg, jeg drømmer om at græde

Instruktør: August Aabo
En kvinde står mellem penge og mindet om sin afdøde ven.
525
165
3
615
Vinder
2019

Den

Instruktør: Casper Rudolf Emil Kjeldsen
En pige bliver fundet i skoven. Hun taler ikke, og hendes blik skaber angst.
615
292
2
634

Skilleveien

Instruktør: Peter Bjerre Salling
Matias er bange for at miste sin bedste ven, der er blevet del af en kultlignende gruppe i Norge.
634
509
0
635
Awards
2020

Spandex

Instruktør: Michael Kunov
En ung mands verdensbillede bliver udfordret, da han støder ind i en feminin fyr.
635
116
13
641

Blink

Instruktør: Christoffer Stenbakken
To brødre er alene en aften, og sandheder kommer frem.
641
200
4
699

Historien om en søn

Instruktør: Victor Kaufmann
En drengs sjælelige løsrivelse fra sin mor.
699
678
0
700

Hvad hvis alle farver var blå?

Instruktør: Hannah Elbke
Når det farlige er tættere på, end du tror.
700
153
6
825

Happily Perfect

Instruktør: Lina Csillag
Hun lever et misundelsesværdigt liv, men er ikke lige populær hos alle beskuere.
825
507
5
831

Pik og muskler

Instruktør: Anton Isbrand
Fortid og fremtid smelter sammen i en helvedeslignende nat, hvor Dante konfronteres med sine traumer.
831
374
6
895
Awards
2021

Kaldet

Instruktør: Christian Bengtson
En far skal til sin søns konfirmation hos plejefamilien.
895
835
0
995

Ungdommen danser

Instruktør: Nicolai G.H. Johansen
Benjamin og Pernilles parforhold sættes for alvor på prøve til Sankthans.
995
711
6
1033

Smagsløs

Instruktør: Theo Bat Schandorff
Michelin-kokken Noah laver kunstfærdig mad, der smager dårligt.
1033
711
4
1087

Follow Me Down

Instruktør: Tine Thomasen
Lee hvirvles ind i et mysterium om en dreng, der har brug for hjælp.
1087
88
4
1156

Kanin

Instruktør: Tanne Sommer
Pjuske er den sødeste kanin, men skaber store problemer for Andreas.
1156
346
6
1162

Mellem duerne

Instruktør: Anne-Marie Bjerre Koch
Hvordan kan Maja stadig kan elske sin far, når det han gør, er forkert.
1162
793
3
1175

De sidste dage

Instruktør: Oliver Jacoby
De sidste dage inden udsendelsen til Afghanistan bliver ikke så festlige som forventet.
1175
96
12
1200
Awards
2020

lille a

Instruktør: Cecilie McNair
Anna besøger sin gravide veninde Caroline, men har svært ved at skjule sin jalousi.
1200
723
13
1280

Lila

Instruktør: Maj-Britt La Cour
Livslysten spirer i Lillian, mens kræftcellerne fortærer hende indefra.
1280
927
0
1356

Cinde-fucking-rella

Instruktør: Anna Louise Petersen Amargós
Fraskilte Cinderella er til samtale på jobcentret iført sin fineste kjole.
1356
975
0
1397

Fastland

Instruktør: Máté Boegi
Cliff sætter en livstruende plan i værk i håbet om at genforene familien.
1397
1356
0
© Filmmagasinet Ekko