månedens anbefaling | om ekko shortlist | faq | Ekko Shortlist Awards

Ekko Shortlist

All Time Shortlist er en løbende rangering af alle film, der har været på top 10 eller boblet hertil. På top 10 nulstilles filmens pointtal (views og stjerner) hver mandag klokken 12. All Time-listen er derimod udtryk for en films samlede popularitet i al den tid, hvor filmen har været på Shortlist.

Ekko Shortlist all time

51 - 100 ud af 1384
All time placering
Bedste placering all time
Uger på top 10
51
Vinder
2017

Abu Adnan

Instruktør: Sylvia Le Fanu
En flygtningefar kæmper for at falde til i det danske og opretholde sin selvrespekt og autoritet.
51
29
13
52
Awards
2014

No Exit 2 – Rise Against

Instruktør: Jesper Isaksen
Tanken om hævn brænder i Sami, efter bandelederen Chefen tvang ham til at slå sin bedste ven ihjel.
52
8
13
53
Awards
2020

Hvilken vej kom vi fra?

Instruktør: Jonas Risvig
Palma skal møde sin ekskæreste for første gang, siden de slog op på efterskolen.
53
51
13
54
Awards
2018

Kein Problem

Instruktør: Magnus Millang
To backup-sangere duellerer om pladsen i Danmarks næstbedste coverband.
54
44
13
55
Awards
2021

Peter – et liv efter overgreb?

Instruktør: Thomas Argiris
Peter blev seksuelt misbrugt som barn. Hvordan kommer man videre efter det?
55
52
13
56
Vinder
2015

Tyran

Instruktør: William Sehested Høeg
En mand nages af sygelig jalousi, da hans kæreste får et nyt job.
56
20
13
57

Reception

Instruktør: Kristian Håskjold
Hotelreceptionisten Victor kommer under pres, da en utilregnelig gæst dukker op.
57
8
13
58
Awards
2017

Den perfekte mand

Instruktør: Kasper Kiertzner
Assers mål er at blive Danmarks bedte maratonløber, koste hvad det vil.
58
23
10
59
Vinder
2015

Flyvere i natten

Instruktør: Tobias Gundorff Boesen
Valdemar lever med sin alkoholiske far på en gård, men forholdet kommer på en hård prøve.
59
31
13
60
Awards
2018

Jeg vil bare læse HF

Instruktør: Wagma Khattak
Efter at være blevet tvangsmedicineret går Michel til Patientklagenævnet.
60
41
13
61

Superhelten Benjamin og jagten på navneskiftet

Instruktør: Barbara Vestphael Christensen
Han vil være Danmarks første superhelt.
61
23
13
62

The Timber Will Fall

Instruktør: Aske Bang
To kvinder har taget magten over tre mænd i en hytte langt ude i skoven.
62
3
13
63
Awards
2018

Cirque Inception

Instruktør: Joseph Valentino Palau
En ung kvinde prøver at passe ind i samfundets cirkel af regler.
63
44
13
64
Vinder
2021

R[evol]ution of Love

Instruktør: Louise Hylland
Et mislykket voldtægtsforsøg udvikler sig til en alternativ kærlighedshistorie.
64
62
13
65
Awards
2021

Tornen dør, blomsten lever

Instruktør: Mikkel Husted Mørup
To brødre forsøger at begrave vreden og finde tilgivelse for deres far.
65
64
10
66
Awards
2021

Dad’s Divorce

Instruktør: Jesper Sichlau
Oscar og hans søster forsøger at gøre alt for at forhindre forældrenes skilsmisse.
66
63
13
67
Awards
2021

Du lovede

Instruktør: Devran Orhan
Adam står i et svært valg. Skal han vælge sin bande eller familien?
67
65
13
68

Uhelbredeligt lykkelig

Instruktør: Anna Sofie Fornitz Vording
Line kæmper hver dag med sin krop, men måske bærer hun på opskriften til lykke?
68
41
13
69
Awards
2015

Succubus

Instruktør: Kim Sønderholm
Emma er en ung arkæologistuderende, der på en tur til Syrien gør et fund, som giver hende dæmoniske kræfter.
69
30
13
70

Fri for Flemming

Instruktør: Andrea Stief
Op til sit bryllup bliver den flyvske Ida forfulgt af spøgelset af sin gamle historielærer, Flemming.
70
50
13
71
Awards
2021

Olivia

Instruktør: Stine Likodelle
En mosaik af hverdagsracisme leveret i bedste mening.
71
67
13
72
Vinder
2017

Lulus første gang

Instruktør: Tone Ottilie
Lulu føler sig akavet og ensom på efterskolen, hvor det er taberagtigt at være jomfru.
72
59
13
73
Awards
2014

Mælk

Instruktør: Paw Høvsgaard
Paw får ingen kærlighed fra sin mor, så han finder erstatning i kæresten Anna.
73
10
13
74
Vinder
2021

OsWorld

Instruktør: Philip Hedegaard Povlsen
Osvald overskrider grænser for at underholde sit publikum, men hvor går grænsen?
74
72
13
75
Awards
2017

Sé, hvilken klovn

Instruktør: Jacob Thomas Pilgaard
På hospitalsklovnen Elias sidste vagt ripper mødet med et barn op i fortidens fejl og sorger.
75
41
13
76

Beast

Instruktør: Lars p Arendt
Tiårige Benjamin tager sin voldelige fars hundehvalp som gidsel.
76
48
0
77
Awards
2017

Pistol

Instruktør: Andreas Thaulow
For en dreng er en legetøjspistol spændende. Men hvad nu, hvis pistolen var ægte?
77
60
7
78

Den perfekte middag

Instruktør: Lars K. Mikkelsen
Familiens magtforhold bliver vendt på hovedet, da Lasse træder i vejen for farens tyranni.
78
15
12
79
Awards
2020

Gourmet

Instruktør: Nikoline
Nikoline udfolder det kvindelige begær i video med blandt andre Lars von Trier og Sara Hjort Ditlevsen.
79
79
10
80
Awards
2018

Mod resten af verden

Instruktør: Simon Lykke
Et søskendepar slår igen, hvis nogen sårer dem. Men hvor længe kan de blive ved med at kæmpe?
80
51
13
81
Awards
2019

Den som flyver

Instruktør: Daniel Thomas Stroh
I kampen mod omverdenen og sin egen stolthed forsøger en sultende forfatter at holde fast i sin egen stemme.
81
58
13
82

Fjendeblod

Instruktør: Klaus Messerschmidt Hjuler
Modstandsmanden Finn melder sig frivilligt til at dræbe en nazi-kollaboratør.
82
82
13
83
Awards
2019

Årets par

Instruktør: Victor Chaos, Mikkel Tengvad
På rusturen sker der et overgreb midt i festlighederne.
83
63
13
84

Alan Isaac

Instruktør: Lina Csillag
Den kunstige intelligens Alan Isaac forsøger at agere menneske og være et perfekt moralsk individ på samme tid.
84
80
3
85
Awards
2014

Anna

Instruktør: Rúnar Rúnarsson
I en lille fiskerby bor en tolvårig pige. Verden omkring hende forandrer sig, og det gør hun også.
85
84
10
86
Awards
2014

Trold

Instruktør: Fili Seifert
Den religiøse og gravide pige Mille på tretten år lever et liv med seksuelle overgreb.
86
7
13
87

Skisma

Instruktør: Oscar Vedel
En hyggelig aften udvikler sig til et intenst spil mellem to par.
87
83
12
88
Awards
2016

Os der valgte mælkevejen

Instruktør: Eva Marie Rødbro
Et besøg hos en stamme af unge pigebørn på planeten Jorden.
88
58
0
89
Awards
2021

Årets flirt

Instruktør: Sabrina Ferguen
Ulmende og ubehagelige følelser kommer op til overfladen.
89
85
13
90

Vilde sind

Instruktør: Hannah Elbke
Daniel lever med sin sårbare mor, men ønsker for alt i verden at komme væk.
90
90
4
91
Awards
2019

The Boy in the Ocean

Instruktør: Friedrich Tiedtke
Fanget på en sejlbåd med sine forældre opdager en tolvårig dreng sin seksualitet.
91
90
5
92

Ansvar

Instruktør: Mehmet Ali Avci
Hvor langt er du villig til at gå for at tage dig af dem, du elsker?
92
90
4
93

To glas hvidvin

Instruktør: Mads M. Nielsen
Opstår kærligheden, når man absolut ikke leder efter den?
93
93
2
94

Writer’s Block

Instruktør: Louise Hylland
En ung forfatter er fanget i en depressiv skriveblokade.
94
91
11
95

Der Tod der Erde

Instruktør: Camilla Maria Jørgensen
To kvinder mødes på en bar. Den ene er en vinprop, den anden er et stykke brød.
95
95
0
96

Sound of Ramallah

Instruktør: Helene Sophie Højgaard
De to eneste kvindelige musikproducere kæmper for en plads i det besatte Palæstinas musikindustri.
96
84
0
97
Awards
2015

2 piger 1 kage

Instruktør: Jens Dahl
Julie laver en helt speciel kage til sin bedste veninde.
97
86
13
98

Drengevenner

Instruktør: Joachim Morre
Forfest, tøjkrise og en svær samtale mellem venner.
98
98
1
99
Awards
2015

Gravøl

Instruktør: Malthe Wermuth Saxer
Jeppe prøver på kirkegården at forberede sig på døden, men så dukker Theis op.
99
38
13
100
Awards
2020

Sabbat

Instruktør: Holger Karberg
”Hvad skal du så nu?”
100
83
13
© Filmmagasinet Ekko